1. Rejestr Systemowy:
1.Rejestr systemowy jest to hierarchiczna baza danych przechowujaca informacje o każdym aspekcie konfiguracji systemu.
Korzystaja z niego następujace komponenty systemów NT/2000/XP:
*Programy instalacyjne,
*Program wykrywajacy urzadzenia,
*Jadro systemu Windows,
*Menedżer PnP,
*Sterowniki urzadzeń,
*Narzedzia administracyjne,
*Profile użytkowników,
*Profile sprzętowe.
2. Edycja rejestru:
Aby edytować rejestr potrzebny jest edytor rejestru, który uruchamiamy naciskajac przycisk START, następnie URUCHOM, wpisujemy regedit i naciskamy OK. Widzimy tutaj graficzny obraz zawartosci rejestru na którym widoczne sa klucze główne:
HKEY_CLASSES_ROOT - zapisane sa tu powiazania typów plików z aplikacjami, które je obsługuja
HKEY_CURRENT_USER - klucz ten przechowuje ustawienia profilu aktualnie zalogowanego użytkownika
HKEY_LOCAL_MACHINE - zawiera informacje o konfiguracji komputera niezbędne do prawidłowego uruchomienia Windows
HKEY_USERS - ustawienia profili wszystkich użytkowników, którzy kiedykolwiek logowali się na danym komputerze
HKEY_CURRENT_CONFIG - dane konfiguracyjne wykorzystywane przez aktualny używany profil sprzętowy Windows
Klucze główne zawieraja podklucze a te natomiast posiadać moga kolejne podklucze, na tym polega hierarchicznosć rejestru. Podklucze posiadaja zawsze przynajmniej jedna wartosć która nazywana jest wartoscia rejestru. W prawej częsci edytora widzimy nazwy, typy danych i ich rozwiazań z wartosciami. Klucz główny wraz ze wszystkimi podkluczami tworzy gałaz. Podczas uruchamiania systemu ładuja sie wszystkie gałezi i sa łaczone w jedna całosć zwana własnie rejestrem.
3. Kopia zapasowa rejestru:
Aby spokojnie móc zacza prace z rejestrem systemowym powinno się najpierw utworzyć tzw. Kopie zapasowa rejestru aby w razie komplikacji przywrócić pierwotna zawartosć bazy. Być tak powinno ponieważ należy pamiętać, że kilka błędnych pozycji spowoduje zawieszenie systemu a nasz edytor regedit zapisuje od razu dokonane zmiany, nie ostrzega przed wprowadzeniem błędnych wartosci oraz nie posiada opcji cofnięcia zmian. Tak więc gdy już chcemy sporzadzić kopie rejestru wybieramy w menu edytora PLIK, następnie EKSPORTUJ oraz podajemy nazwę oraz lokalizacje kopii. Mamy tutaj również do wyboru jeden z formatów zapisania kopii rejestru, najlepszym rozwiazaniem jest jednak wybranie formatu PLIKI REJESTRU, co daje nam binarne zapisanie całosci lub wybranej częsci. Chcac wyeksportować wybrany klucz rejestru, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na kluczu w lewej częsci okna EDYTORA REJESTRU uruchamiamy menu kontekstowe, a z niego wybieramy EKSPORTUJ, badz robimy to metoda podobna do poprzedniej czyli PLIK i EKSPORTUJ. Gdy z kolei nachodzi potrzeba importowania całego klucza badz częsci rejestru w menu z lewej zaznaczamy obiekt i wybieramy PLIK/IMPORTUJ, a następnie wybieramy plik z którego rejestr ma być przywrócony. Trzeba tutaj wyrazić zgodę na nadpisanie klucza.