1. Prawa autorskie
Prawo autorskie zajmuje się ochronš twórczych produktów naszego intelektu, takiej jak utwory muzyczne, programy komputerowe, utwory literackie, plastyczne i inne.
Prawo autorskie chroni prawa twórców do ich utworów, podobnie jak prawo własnosci, chroni prawa włascicieli do ich rzeczy. Mówi się potocznie, że np. jakas piosenka jest czyjas własnoscia. Prawnicy okreslaja to własnoscia intelektualna. Prawo własnosci dotyczy rzec materialnych, tj. samochodu, komputera, domu, natomiast prawo autorskie chroni przedmioty niematerialne; zajmuje się utworami jako dobrami intelektualnymi.
Prawo autorskie nie zajmuje się natomiast obrotem nosnikami, na których sa zapisane dzieła. Sprzedaż płyt CD z muzyka reguluje prawo cywilne. Ale już kwestiami praw do wydania danego utworu w okreslonej formie, np. na płycie CD, zajmuje się prawo autorskie. Podobnie jest z programami zapisanymi na CD, DVD, dyskietkach.
2.Normy prawne dotyczace ropowszechniania programów komputerowych- co nie podlega prawu autorskiemu
Bez pytania innych o zgodę zawsze możemy zamieszczać na naszych stronach WWW tzw. proste informacje prasowe. Nie sa chronione prawem autorskim. Sa, bowiem jedynie prostymi stwierdzeniami pewnych faktów. Informacje te powstały, bowiem bez twórczego wkładu ze strony autora. Powszechnie przyjmuje się, że prostymi informacjami prasowymi sa m.in.:
informacje o wypadkach,
prognoza pogody,
kursy walut,
program radiowy i telewizyjny,
repertuar kin, teatrów,
proste ogłoszenia, komunikaty.
Prawu autorskiemu nie podlegaja też ustawy i ich urzędowe projekty, a także urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole.