Proxy

oprogramowanie lub serwer z odpowiednim oprogramowaniem, które dokonuje pewnych operacji (zwykle nawiązuje połączenia) w imieniu użytkownika. Często utożsamiany z pośrednikiem HTTP (HTTP proxy).

Użytkownik zleca pośrednikowi zadania za pomocą odpowiedniego klienta. W wypadku usług FTP i HTTP jest to klient FTP i przeglądarka internetowa. Obok tych popularnych rozwiązań znane są także inne, jak np. pośredniki (proxy) aplikacyjne, transferujące zapytania aplikacji, w istocie pełni ono funkcję oprogramowania pośredniczącego i realizuje "trasowanie zależne od danych". Inne rodzaje pośredników mogą obsługiwać np. sieciowe protokoły transmisji głosu i innych usług.

Zalety Proxy

  • Dużo krótszy czas oczekiwania na załadowanie się strony WWW (gdyż jest ona ściągana z blisko położonego serwera w sieci W3cache, który przeważnie używa szybkich łącz o wysokiej przepustowości),
  • Proxy-Serwer ma lepsze łącza, niż bezpośrednie korzystanie z docelowego serwera – jeśli jest on wolny,
  • Zmniejszenie przepływu danych na dalekich dystansach (odciążenie słabszych łącz internetu),
  • Jeśli ktoś przed nami pobierał strony, lub inne zasoby przez ten proxy-serwer, to nasz komputer ściągnie ją z proxy od razu.
  • Ukrywanie adresu IP komputera na którym pracujemy

Pośrednik a bezpieczeństwo

Użycie pośrednika wprowadza w sieci element zabezpieczający, ponieważ jego praca realizowana jest w warstwie aplikacyjnej modeli ISO/OSI, i jako taka może analizować logiczną zawartość pakietów, a nie jedynie ich formalną zgodność ze standardem.

Renomowani producenci oprogramowania zapór sieciowych, np. Checkpoint Software, opracowują protokoły wymiany informacji z dedykowanymi serwerami pełniącymi funkcje pośrednika, w celu analizy np. zawartości stron WWW dla wykrywania wirusów w ActiveX, lub analizy zawartości transmisji strumieniowych dla eliminowania możliwości zestawiania w nich tzw. tuneli.